14 stycznia 1942

Urodził się Krzysztof Klenczon; wokalista i gitarzysta w zespołach Niebiesko-Czarni (1962–1964), Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965–1970) i Trzy Korony (1970–1972). Zmarł 7 kwietnia 1981 roku w wieku 39 lat.
[80. rocznica]

Po opuszczeniu Czerwonych Gitar Krzysztof Klenczon założył zespół Trzy Korony i nagrał z nim jedyną płytę pt. Krzysztof Klenczon i Trzy Korony (1972). Piosenka „10 w skali Beauforta” jest do dziś jednym z najbardziej znanych utworów Klenczona.

Trzy Korony – 10 w skali Beauforta

Najczęściej występujące słowa: bosman, do (5 razy)

Tekst piosenki

język tekstu: polski
Kołysał nas zachodni wiatr Brzeg gdzieś za rufą został I nagle ktoś jak papier zbladł Sztorm idzie, panie bosman A bosman tylko zapiął płaszcz I zaklął: Ech, do czorta Nie daję łajbie żadnych szans Dziesięć w skali Beauforta Z zasłony ołowianych chmur Ulewa spadła nagle Rzucało nami w górę, w dół I fala zmyła żagle A bosman tylko zapiął płaszcz I zaklął: Ech, do czorta Nie daję łajbie żadnych szans Dziesięć w skali Beauforta Hej Gdzie został ciepły, cichy kąt I brzegu kształt znajomy Zasnuły mgły daleki ląd Dokładnie, z każdej strony A bosman tylko zapiął płaszcz I zaklął: Ech, do czorta Nie daję łajbie żadnych szans Dziesięć w skali Beauforta O pokład znów uderzył deszcz I padał już do rana. Piekielnie ciężki to był rejs Szczególnie dla bosmana A bosman tylko zapiął płaszcz I zaklął: Ech, do czorta Przedziwne czasem sny się ma Dziesięć w skali Beauforta

Autorzy piosenki: Krzysztof Klenczon, Janusz Kondratowicz

1942